欢迎来到58原创网网
更新日期:2025-08-21 20:45
写作核心提示:
这是一篇关于小学英语购物作文的范文,以及写作时需要注意的事项。
---
## 小学英语购物作文范文 (Sample Essay)
"Title: My First Shopping Trip"
Shopping is fun! One day, my mother took me to the supermarket. It was my first time shopping with her, and I was very excited.
When we walked into the supermarket, I saw so many things. There were colourful fruits and vegetables on the shelves. I picked up an apple and smelled it. It smelled delicious! My mother said, "Let's buy some food for dinner."
We went to the food aisle. There were many interesting snacks, like chips and cookies. I wanted to buy a chocolate bar, but my mother said, "We need to buy ingredients for dinner." So, I helped her choose some rice, fish, and vegetables.
Next, we went to the dairy section. I saw many kinds of milk and yogurt. I wanted a strawberry yogurt, but my mother gave me a plain one. She said it was healthier for me. I didn't like it very much, but I ate it anyway.
Finally, we went to the checkout counter. The shop assistant scanned all our items. We paid for the groceries with cash. I put the shopping bags on the car and felt very happy. I helped my mother with shopping, and I learned a lot.
I liked my first shopping trip. I learned how to choose food and how to be helpful at home. I
本文摘自中考英语阅读真题,讲述了讲述了网上购物和线下代购给老年人生活带来的影响。
Online shopping has become something very common for young people, however, it's not easy for the old people to buy things on the internet. Therefore, offline Daigou stores, or buy-for-you stores, are becoming popular among the old.网上购物已经成为年轻人非常普遍的事情,然而,老年人在网上买东西并不容易。因此,线下代购店,即代购店,在老年人中越来越流行。:oneline shopping: 网上购物;online: 线上的;offline:线下的;on the Internet: 在网上;这周学校组织研学活动,我和爸爸妈妈去超市买物品。
我直接进入零食区,认真地挑选起来。首先选了海苔,价格是23.9元/包,爸爸问我如何拿3包要多少钱,我就用乘法算了起来23.9元约等于24元,24*3=72元,然后再减去3个0.1元72-(0.1*3)=71.7元。爸爸微笑地点点头,笑着说:“正确,那就拿3包吧!”零食选好后我们来到了冷冻食品区,爸爸从冰柜里拿了一包我喜欢吃的水饺放入购物车,然后就推车走了,我喊住了爸爸说:“爸爸,这个牌子有优惠活动,满38元可以减8元呢,你拿的水饺33.5元/包,只要再买38-33.5=4.5元就可以再减8元了。”于是我们在冰柜里又继续寻找4.5元左右的食品,最终我们选了一包奶黄包14.2元,33.5+14.2=47.7元。再减去优惠的8元47.7-8=39.7元。”哈哈哈…“这时妈妈笑道:”真好,这样你有了两包喜欢吃的东西,又得到了优惠,你可真会算啊!“.
最后我们来到自助收银机,小票打印出来后我看了看,一共39件商品,合计378.42元,优惠了8元,实际支付370.42元。原来小数点在我们生活中无处不在。
本站部分资源搜集整理于互联网或者网友提供,仅供学习与交流使用,如果不小心侵犯到你的权益,请及时联系我们删除该资源。